Ārpus tūristu takām: Rastaholm osta

Stokholmā un tās apkārtnē tūristam ir ļoti daudz kā apskatāma – skaista vecpilsēta, vieni no labākajiem muzejiem Eiropā (Vasa, Fotografiska, Modernās mākslas muzejs u.c.), brīvdabas muzejs Skansen, Drottningholm pils un daudzas citas vietas. Tas viss ir skaisti un jauki. Un – neko padarīt – diezgan tūristiski.

Aizbraucot uz citām valstīm, man vienmēr gribas atrast kaut ko īstu, lai ir piedzīvojuma un atklājuma sajūta. Tā ne vienmēr rodas, apmeklējot objektu, kas aprakstīts simtiem ceļvežu un blogu un par ko man jau pirms tam viss ir skaidrs un atliek tikai gaidīt – vai būs labāk vai sliktāk kā biju iedomājusies.

Ja es brauktu ekskursijā uz Stokholmu, man patiktos apmeklēt tādu vietu kā Rastaholm osta. Tai nav izteikta wow faktora un ceļā no Stokholmas centra ar sabiedrisko transportu vai auto uz to jāpavada vismaz stunda, bet tā ir iespēja ielūkoties stokholmiešu dzīvē no cita skatu punkta un bez tūristiem.

Vispirms jāsaka, ka gandrīz visi stokholmieši burā – pēc dažādiem datiem, buru laivas piederot katrai trešajai ģimenei jeb katram desmitajam Stokholmas iedzīvotājam. Tāpēc burāšanas sezonā, kas ilgst apmēram no maija līdz septembrim, liela daļa stokholmiešu savu dzīvi pavada uz un ap savām buru laivām. Iespējas burāt Stokholmas apkārtnē ir milzīgas – vai nu Stokholmas arhipelāgā  ar tā 24 000 salām vai arī Mēlaren ezerā (arī tas ir gana liels un mūsu viesi bieži jautā, vai tā ir Baltijas jūra).

Loģiski, ar tik lielu buru laivu skaitu ap Stokholmu ir milzum daudz lielāku un mazāku ostu. Rastaholm ir viena no tām un mana mīļākā osta. Tā ir salīdzinoši maza un mājīga un tā atrodas Mēlaren ezera krastā. Ja es būtu Stokholmas viesis, es uz šejieni atbrauktu mierīgā siltā dienā, apskatītu laivas un izbaudītu atmosfēru – viļņi šļakstās, laivu masti čīkst, cilvēki darbojas ap savām laivām, ik pa laikam kāda laiva iebrauc vai izbrauc no ostas… Ja ir silts, turpat var atrast nomaļāku vietiņu un nopeldēties. Un tad es ieturētu pusdienas vai vakariņas – vai nu pikniku uz soliņa ezera krastā vai arī tepat esošā restorāna terasē ar plašu skatu uz ezeru. Ja noteikti vēlaties apmeklēt restorānu, noskaidrojiet darba laiku, jo tas nav vienmēr atvērts, īpaši darba dienās un sezonas sākumā un beigās.

Es esmu diezgan pārliecināta, ka šis būtu mans mīļākais Stokholmas ceļojuma pieturpunkts, bet katram savs :) Stokholmas muzeji arī ir forši!

IMG_9034

IMG_9036

IMG_9037

IMG_9040

IMG_9054