Vāsa muzejs Stokholmā

Labas ziņas visiem taupīgajiem muzeju mīļiem: no šī gada daudzos Zviedrijas muzejos plānots atcelt ieejas maksu. Mērķis esot rosināt uz muzeju apmeklējumiem arī tos cilvēkus, kas parasti uz muzejiem neiet. Plāns gan neattiecas uz maniem mīļākajiem Stokholmas muzejiem – Fotografiska, Skansen un Vāsa – bet plānotajā bezmaksas muzeju listē ir gana daudz labu muzeju, ieskaitot Modernās mākslas muzeju. Man gan bail iedomāties par nākotnes rindām uz Modernās mākslas muzeju, jo pēdējā apmeklējuma reizē dabūjām gaidīt vismaz 15-20 minūtes uz biļešu iegādi. Vāsas muzejam tāds liktenis pagaidām nedraud – 130 SEK (aptuveni 14 EUR) ieejas maksu atcelt neplāno.

Vāsa muzeja apmeklējumu ilgi atliku, jo man likās – nu labi, vecs kuģis, forši, bet visādās bildēs jau tik daudz redzēts, ka nav vērts iet vēl papildus pētīt to dabā. Protams, kļūdījos. Pirmais iespaids, ieraugot milzīgo kuģi muzeja klusinātajā gaismā, ir vienreizējs. Nav grūti uz brīdi aizmirsties un iztēloties sevi Karību jūras pirātu ainiņās. Uz kuģa uzkāpt nav iespējams, bet tam var apiet apkārt vairākos līmeņos, sākot no ķīļa līdz pat stipri virs klājam un sīki izpētīt tā grezno apdari: Vāsu rotā vairāki simti smalku koka skulptūru.

Kuģa aizmugure

Vāsas pirmais un vienīgais ceļojums bija īss un apkaunojošs: kuģis Stokholmas ostu atstāja 1628.gadā, lai dotos karot ar Poliju, bet pēc dažām minūtēm turpat netālu no ostas nogrima. Nelaimes iemesls bija karaļa uzstājīgā vēlme kuģi aprīkot ar lielāku skaitu lielgabalu nekā sākotnēji paredzēts, kā rezultātā Vāsa zaudēja stabilitāti. Kuģis nogulēja jūras dibenā vairāk kā 300 gadu, līdz kāds zviedru entuziasts uzsāka Vāsas meklēšanu un 1956. gadā viņa meklējumi vainagojās panākumiem – viņš kuģi atrada. Pēc pieciem gadiem Vāsu izcēla un novietoja šim nolūkam speciāli uzbūvētajā muzejā, kas ir kļuvis par vienu no pasaules apmeklētākajiem muzejiem.

Vāsas saglabāšana ir nemitīga cīņa ar laiku, jo pēc izcelšanas no ūdens sākās pagaidām neapturēts kuģa bojāejas process (vieta garam skaidrojumam par skābēm utt., bet es no ķīmijas neko nesaprotu, tāpēc izlaižam). Ja gadās būt Stokholmā, aizejiet līdz Vāsai, noteikti ir tā vērts un kas to zina, cik ilgam laikam zinātniekiem pietiks risinājumu kuģa saglabāšanai.