Ko es plānoju lasīt nākamgad

Vakar es cītīgi nositu laiku, ejot cauri visiem skrīnšotiem savā telefonā. Jēziņ, kas tik tur nebija. Tai skaitā vesels lērums ar to grāmatu vāku un recenziju bildēm, kuras biju plānojusi izlasīt šogad. Neizpildīti plāni un darāmo darbu listes ir mana specialitāte, tikko atradu savu jūnija darbiņu sarakstu, kur no 12 darbiem 10 bija neizpildīti, tai skaitā ”sakārtot dzemdību somu”. Neizlasīto grāmatu proporcija ir apmēram tāda pati. Rekur viņas ir, mēģināšu ķerties klāt nākamgad:

 1. Alvis Hermanis ”Dienasgrāmata”. Izcila persona un grāmata esot ne-nor-mā-li laba. Izpārdota baisā ātrumā un mana mamma pielika lielas pūles, lai pie tās tiktu. Ar šo grāmatu droši vien sākšu savu jauno gadu.
 2. Tana French ”The Trespasser” no ”Dublin Murder Squad” sērijas. Tana French ir viena no mūsdienu populārākajām kriminālromānu autorēm, ar daudzām slavinošām atsauksmēm. Neko no viņas neesmu lasījusi, bet liekas perfekta metro grāmata, kurā iegrimt un aizmirsties tik ļoti, ka nekrīt uz nerviem citu pasažieru kaitinošās izpausmes (vai kāds zina, kāpēc zviedri tik agresīvi un skaļi šņaukājas un neizmanto salvetes vai vismaz kabatlakatus, lai izšņauktu degunu?)
 3. J.D. Vance ”Hillbilly Elegy: A Memoir of a Family and Culture in Crisis”. ”Grāmata, kas palīdz izprast Trampa vēlētājus” un ”Nozīmīgākā gramata par mūsdienu Ameriku”. Svarīgi ne tikai Amerikas kontekstā, bet arī Eiropai.
 4. Yaa Gyasi ”Homegoing”. Divu pusmāsu un viņu pēcnācēju likteņi, trīs gadsimtu garumā un divu kontinentu teritorijā. Abas pusmāsas dzimušas Ganā, viena pārdota verdzībā, otra apprecējusi angli un dzīvo pārticībā. Es gandrīz neko nezinu par Ganu un ļoti maz par vergu tirdzniecību, izklausās aizraujoša un izglītojoša grāmata!
 5. Nayomi Munaweera ”Island of a Thousand Mirrors”. Grāmata par divām ģimenēm, katra savā pusē Šrilankas ilgajā un nežēlīgajā pilsoņu karā. Mēs bijām Šrilankā neilgi pēc kara beigām un, lai arī vispārējos vilcienos zinājām par šo Šrilankas vēstures lappusi, man kā tūristam no malas viss likās smuki un mierīgi. Gribas uzzināt vairāk.
 6. Han Kang ”The Vegetarian”. Īsais apraksts par grāmatas sižetu (galvenā varone atsakās no gaļas un tas maina visu viņas dzīvi) mani ne pārāk uzrunā, bet grāmata ir šī gada Man Booker laureāte, kaut kam tur ir jābūt. Un vēl neesmu lasījusi neko no Dienvidkorejas, tātad manā lasāmo grāmatu sarakstā iekšā ar steigu!
 7. Charles Clover ”Black Wind, White Snow: The Rise of Russia’s New Nationalism”. Šeit bez komentāriem.
 8. Stephen KIng ”On Writing”. Cik atceros, es no Stīvena Kinga kaut ko esmu lasījusi tikai pusaudžu gados, bet šī pa pusei biogrāfija, pa pusei pamācība visiem, kas vēlas uzlabot savu rakstītprasmi, esot ļoti laba.
 9. Pamela Erens ”Eleven Hours”. Stāsts par kādām dzemdībām. Grāmata esot briesmīgi skaista. Nu kā jau dzemdības. Brīdinājums: grūtniecēm nelasīt nekādā gadījumā !!!
 10. Eve Makis ”The Spice Box Letters”. Grāmatas sižets – par un ap armēņu 1915.gada genocīdu. Vienmēr esmu gribējusi par to uzzināt vairāk, noteikti jāizlasa!
 11. Nisi Shawl ”Everfair”. Episks un utopisks stāsts par Kongo alternatīvu vēsturi un nākotni – kā būtu, ja Kongo iedzīvotājiem būtu bijušas pieejamas tehnoloģijas, kas būtu ļāvušas turēties pretī beļģu kolonizatoriem.
 12. Marisa Silver ”Little Nothing”. Dīvaina grāmata par sievieti-punduri. Man patīk dīvainas grāmatas! Un stāsti par neparastiem cilvēkiem.
 13. Lauren Groff ”Fates and Furies”. Kārtējais stāsts par laulības krīzi, izstāstīts no diviem skatupunktiem – vīra un sievas. Kas var būt feināks par labu stāstu par laulības krīzi :) Un iedzert vīnu, to lasot :))
 14. Akhil Sharma ”Family Life”. Daļēji autobiogrāfija, grāmata ir par indiešu ģimeni, kas emigrē uz Ameriku un tur sastopas ar neparedzētām likstām, kad viens no dēliem gūst traumu un nonāk komā. Grāmata ieguvusi visādas balvas, izklausās skaudri.
 15. Zadie Smith ”Swing Time”. Visi, ko es zinu, ir lasījuši Zeidiju Smitu, tāpēc man arī vajag! ”Swing Time” bieži tiek piesaukta kā viņas labākā grāmata, par divām meitenēm, viņu draudzību, sapni kļūt par dejotājām un netaisnību.
 16. Ted Gioia ”How To Listen to Jazz”. Mūzika galīgi nav mans lauciņš un, ja man prasa, ko es klausos, es parasti saku, ka džezu, lai gan neesmu pārliecināta, vai vispār līdz galam saprotu, ko ar to domāju. Šitā ir no tām grāmatām, kuras parasti nopērku ar cēlu vēmi izglītoties un atstāju nelasītas pusratā. Redzēsim.
 17. Paul Kalanithi ”When Breath Becomes Air”. Tās autors, ķirurgs, 36 gadu vecumā atklāja, ka ir neārstējami slims ar vēzi. Viņš tagad ir miris, bet grāmata esot skaists stāsts par dzīvošanu. Es grāmatu nolēmu izlasīt jau tad, kad par to rakstīja viena no maniem mīļākajiem blogiem, A Cup of Jo, autore. Paul ir/bija viņas māsas vīrs. Vēlāk grāmata parādījās arī visādās smalkās labāko grāmatu listēs.
 18. Michelle Goldberg ”The Goddess Pose”. Šī grāmata ir jogas pasniedzējas Indras Devi biogrāfija. Indra Devi ir dzimusi Latvijā, 1899.gadā, ekscentriska sieviete, kas pasniedza jogu Kremļa līderiem un Holivudas zvaigznēm.
 19. Jan Mc Guire ”The North Water”. Stāsts par vaļu medīšanas kuģa ekspedīciju uz Polāro loku. Atsauksmēs lasīju, ka grāmata vietām esot pretīga, bet es tik un tā gribu ķerties tai klāt, jo man patīk vaļi, kuģi, ekspedīcijas un Polārais loks.
 20. Un visas tās grāmatas, kas jau put manā grāmatu plauktā un tās, kas tiks izdotas nākamgad un nokļūs mana telefona skrīnšotos kā atgādinājums par foršajām obligāti lasāmajām grāmatām.

Šitais saraksts ir perfekts pierādījums manam talantam nosist laiku. Kamon, kādas grāmatas??? Es no janvāra atgriežos darbā, ar pusgadu vecu bērnu, kurš ēd 4-5 reizes vieglajās naktīs. Man vajadzētu stādīt prātā nesajukšanas un izdzīvošanas scenāriju, nevis lasāmo grāmatu listi! Bet gan jau būs labi, prātā nesajuksim, bērnu izaudzināsim un kādu grāmatu pa starpai arī izlasīsim. Par rezultātiem ziņošu  :)