Rosé, brančs un māksla: Stokholmas Fotografiska muzeja apmeklējums

Kamēr Mareks ar moci caur kupenām 5. reizi šturmē Nordkapu, es atstāju bēbīti mammas aprūpē un brīvdienās kopā ar Vinetu devos brīvsolī! Uz Fotografiska muzeju, saprotams. Neesmu tur bijusi jau veselu mūžību un tā joprojām ir mana mīļākā vieta Stokholmā.

Ja jau brīvsolis, tad brīvsolis – pirms mākslas baudīšanas vispirms ieturējām branču turpat Fotografiska. Man kauna nav, tāpēc saku uzreiz un atklāti – tas bija pirmais brančs manos 36,99 gados :) Un nemaz nebija slikti pirmajai reizei. Ēdiens garšīgs un veselīgs, izvēle ne pārāk liela, bet viss, kas bija, man ļoti gāja pie sirds. Cenas kā jau Stokholmā, bet es tikai tagad Fotografiska mājas lapā izlasīju, ka cena iekļauj “admission to the exhibitions”. Izskatās, ka varējām ietaupīt.

Iestiprinājušās, devāmies skatīt mākslu.

IMG_1526

Pirmais patrāpījās 2016. gada Ziemeļvalstu Jaunais fotogrāfs soms Akseli Valmunen ar kolekciju “The Same New Pet”. Viņš ir apmeklējis un sabildējis kādu Dienvidkorejas laboratoriju, kas par 100 000  ASV dolāriem saimniekam uzklonē mājdzīvnieku, kas devies uz labākiem medību laukiem. Laboratorijai esot arī tehnoloģijas, kas ļautu klonēt cilvēku, bet pagaidām tas netiek darīts. Tīri vizuāli bildes nebija nekas mind-blowing, bet aizdomājoties par to klonēšanas lietu kā tādu…Jēziņ. Es nezināju, ka tas jau pilnīgi brīvi tiek piekopts kā privātbizness.

Nākamais bija kaut kas dikti interesants un skaists – slavenais itāļu modes fotogrāfs Michelangelo di Battista radījis neparastu kopdarbu ar vācu ilustratori Tina Berning kolekcijā “Confluence”. Viņu darbos attēlotas krāšņas sievietes, un līdz galam vairs nevar saprast, kur beidzas reālie cilvēki un vide, un kur sākas fantāzijas, teiku un pasaku iedvesmotas ilustrācijas. Šis bija tiešām spēcīgi. Jeb kā nu tur bija jaunais modes vārdiņš. Ā, jaudīgi. Jā, šis bija jaudīgi.

Un visbeidzot, kolekcija “Like a Horse,” kuras titulbildes zirgs jau nedēļām skatās uz mani no katras Stokholmas metro stacijas sienas. “There is something about the outside of a horse that is good for the inside of a man,” esot teicis Čērčils. Es nezinu, man ar zirgiem gluži tā nav, ar kaķiem un bēbīšiem gan. Varbūt tāpēc man no visas kolekcijas visvairāk patika zirdziņu embriju bildes dažādās stadijās, nu gluži kā mazi cilvēkbēbīši.

Bet par zirgu kolekciju turpinot – es pirms Fotografiskas apmeklējuma paslinkoju palasīt par izstādītajām kolekcijām, un izdomāju savam slinkumam attaisnojumu – redzēsim nu, vai es spēšu uztvert, kuri ir “oficiāli viskrutāko fotogrāfu” darbi vai ne. Vienu es uzķēru gan – slavenā David LaChapelle bildēto Andželīnu Džoliju ar zirgu. Lai gan, būsim atklāti, man ir aizdomas, ka šī bilde man īpaši iekrita acīs, jo uz tās Andželīna bija “vēl smuka un normāla” un kailām krūtīm, un ar manu lielisko fotomākslas izjūtu sakara laikam tur ir diezgan maz :)

Toties es pirmo reizi mūžā atpazinu kāda fotogrāfa rokrakstu. Apskatot vienu bezgaumības svinēšanas bildi, nodomāju – nu gluži kā Martin Parr. Piegāju klāt bildei izlasīt, kas ir autors, un izrādās, ka tas tak Martins arī ir, kā dzīvs! Sajutos briesmīgi kulturāla, lai gan tā vienkārši bija apstākļu sakritība – apmeklētās fotoizstādes varu saskaitīt uz vienas rokas pirkstiem un Martin Parr ir starp tām.

Ar to izstāde bija galā, vēl tikai suvenīru veikalā iegādājos auduma maisiņu sev un grāmatu par Kapteini un Kaiju Martai, un virzījāmies uz izeju. Bet tieši pie ieejas vasaras sezonā ir smuks āra bāriņš, ar skatu uz ūdeņiem un Stokholmu un kruīza kuģiem, un saulīte caur dūmaku sildīja tik mīlīgi un man taču vajadzēja kaut kā remdēt stresu par tiem Dienvidkorejas klonētajiem mājdzīvniekiem, un par to, kas mūs visus sagaida nākotnē, šausmas. Vārdu sakot, aizkavējāmies uz vienu rosé, tas bija super jauki.

Mareks tikmēr kaut kur dziļi Laplandē kausēja katliņā sniegu trauku mazgāšanai. Arī jauki un, galvenais, svaigā gaisā.

IMG_1530

Nu apmēram tā. Fotografiska, kā parasti, nepievīla. Ja esi Stokholmā, aizstaigā līdz turienei. Lēti nav, tas gan. Ja viss budžets jau iztērēts, bet mākslu gribas, paskaties, kuri Stokholmas muzeji ir par brīvu. Pat krutajā Modernās Mākslas muzejā daudzas ekspozīcijas (ne visas) ir bez maksas. Vai arī apskaties šo jauko ceļvedi ar 50 lietām, ko Stokholmā izbaudīt par brīvu https://www.slowtravelstockholm.com/resources-practicalities/50-free-things-to-do-in-stockholm/.