Valonija

Nu jau gandrīz piecus gadus dzīvojam Zviedrijā, bet pirms tam četrus gadus nodzīvojām Beļģijā un patiesi iemīlējām šo valsti. Es jums pastāstīšu par Beļģijas Valonijas reģionu, kas parasti Beļģijas apceļotājiem paliek neatklāts. Bet pirms tam – mazam ievadam pa kādai populārākai Beļģijas vietai:

1) Protams, Brisele, kas lielākajai daļai asociējas ar birokrātu midzeni. Bet patiesībā Brisele ir jauka, un ir lietas, kas mani tur patiesi uzrunāja un kļuva par ikdienas dzīves neatņemamu sastāvdaļu – pilsētas daudzie parki, “diena bez auto” pasākums divreiz gadā, Atoms naktī, daudzie krāmu/antikvariāta veikali un ikvakara lāzeru un mūzikas šovs Ziemassvētku noskaņās decembrī Rātslaukumā. Un tikai tagad, esot jau ilgāku laiku prom no Briseles, saprotu, ka visvairāk man no Briseles pietrūkst internacionālā atmosfēra – īsta Bābele!

Ziemassvētku laika lāzeršovs Briseles centrālajā laukumā
Ziemassvētku laika lāzeršovs Briseles centrālajā laukumā

Atsevišķs stāsts ir par beļģu nacionālo gardumu – frī kartupeļiem. To ēšana Jourdan laukumā pilsētas populārākajā un tradīcijām bagātajā fritērijā mums bija izvērtusies par ik-piektdienas vēlā vakara pasākumu: sēdāmies virsū savai Vespai un pēc kartupeļiem prom. Starp citu, labāk nesaukt frī par “French frites” – frī ir beļģu izgudrojums un frī saukšanu par “franču” beļģi uztver sāpīgi. Reiz ar draugiem pirkām kartupeļus un puisis, neko ļaunu nenojausdams, pieklājīgi paprasīja – vienu porciju franču frī, lūdzu. Atbilde bija

Next time you call them French I’ll kill you

(Nākamreiz, kad nosauksi tos par franču, es tevi nogalināšu). Joks, protams, bet katrā jokā daļa patiesības.

2) Jaukās flāmu pilsētiņas Brige un Gente, uz kurieni no Briseles stundas laikā var ērti aizbraukt ar vilcienu ir ļoti mīlīgas, un tā šķiet arī daudzajiem tūristiem. Īpaši Brigē tūrisma sezonas plaukumā nedēļas nogalē uz ielas jūties kā demonstrācijā – iespiests starp protestētājiem, ups, gribēju teikt, citiem tūristiem.

Vakars Brigē
Vakars Brigē

Tiktāl par to, par ko nav mans stāsts. Stāsts IR par Manu Beļģiju. Mana Beļģija – tas ir Valonijas reģions. Beļģija ir sadalīta 3 reģionos: Brisele, Flandrija un Valonija. Valonija un Flandrija ir tik atšķirīgas, ka ik pa laikam visā nopietnībā uzjundī diskusijas par valsts sadalīšanu. Problēma ir tik nopietna, ka reiz, kad kāds Beļģijas TV kanāls 1. aprīlī ziņoja, ka valsts ir sadalīta, daudzi cilvēki tiešām noticēja.

Tātad Valonija – Beļģijas franciski runājošā, dienvidu, relatīvi nabadzīgākā daļa. Valonijā viss ir savādāk – cita valoda, cita daba, cits dzīves ritms. Valonijā runā franču valodā, tur ir gleznaina daba (teritoriju šķērso Ardēnu kalni un upītes), un dzīves ritms ir rāmāks un relaksētāks, salīdzinot ar šeptīgajiem flāmiem. Pilnīgi cita Beļģija, un šī cita Beļģija man ai kā patika. Tātad, manas mīļākās vietas Valonijā, sakārtotas neprioritārā secībā:

1) Valonijas ceļi.

Valonijas mazie ceļi ir patiesi burvīgi. Es pat negribu jums ieteikt konkrētu maršrutu – vienkārši nopērciet Michelin karti, kurā ar zaļu ir atzīmēti gleznainie ceļi (scenic routes) un uz jūs interesējošo vietu dodieties nevis pa E 411 maģistrāli, bet šiem mazajiem ceļiem. Izvēlēties nebūs viegli, jo lielākā daļa ceļu ir klasificēti kā gleznaini. Brauciet pa jebkuru – jums apkārt būs mežiem apauguši kalni, upītes, mazi sakopti ciematiņi un ik pa laikam galdiņi, pie kuriem ieturēt nesteidzīgu maltīti brīvā dabā.

Par kalniem runājot – Ardēni nav nekādi Alpi, kalnu serpentīnus te nemeklējiet. Ardēnu kalni ir tāds nopietnāks Vidzemes Šveices variants – tikai koncentrētākā veidā un lielākā teritorijā. Dažviet ir diezgan pieklājīgas stalaktītu alas, man visvairāk patīk Grottes de Han.

Valonijas ceļi
Valonijas ceļi

2) Valonijas pilsētas – Namur, Dinant, Bouillon, Roche-en-Ardennes. Visas var lepoties ar cietokšņiem un kalnainiem dabasskatiem. Man vismīļākā tīri subjektīvi laikam ir Bouillon.

Namur ir liela pilsēta, tās milzīgais cietoksnis ir uzbūvēts augstu kalnā, un šajā kalnā un tātad arī cietoksnī var uzbraukt ar mašīnu, bez maksas. Kalna galā ir kafejnīca, no kuras baudīt kafiju un burvīgu skatu uz apkārtni. Pārējās pieminētās pilsētiņas ir mazas un mīlīgas.

Namūra
Namūra

Dinant arī ir cietoksnis augsta kalna galā, tur var uzbraukt ar funikulieri vai pārbaudīt savus spēkus un doties augšā kājām. Skats no augšas ir iespaidīgs, bet cietoksni apskatīt un līdz skatam tikt var tikai gida pavadībā, tas nekas, ka viņš runā tikai franciski un jūs franciski zināt tikai – bonjour. Cietoksnis arī nav pats interesantākais no Beļģijā apskatāmiem, tāpēc Dinantas cietoksni var izlaist, bet skatu uz to no pilsētiņas centra gan nē.

Dinant
Dinant

Bouillon atrodas ļoti gleznainā vietā un tās cietoksnis ir vislabāk saglabājies viduslaiku cietoksnis Beļģijā. Tas ir būvēts 11. gs un no turienes krustneši esot uzsākuši krusta gājienu. Sekojot gadsimtiem ilgajai tradīcijai, cietoksnī joprojām tiek audzēti un dresēti putni, un cietokšņa apmeklētāji tiek izklaidēti ar paraugdemonstrējumiem. Šis aspekts man personīgi rada ētiskas dabas jautājumus, jo ja agrāk putnus dresēja medību nolūkiem, tad tagad tikai tūristu priekam. Manuprāt, Bouillon arī bez sagūstītiem putniem ir ļoti pievilcīgs galamērķis, bet lai nu paliek. Turpat cietokšņa informācijas centrā varat nopirkt karti ar kājāmiešanas un riteņbraukšanas maršrutiem – apkārtējā daba ir tik skaista, ka, iespējams, tik drīz no Bouillon negribēsiet šķirties, un tad šī karte lieti noderēs, plānojot savu dienu Bouillon apkārtnē pēc cietokšņa apmeklēšanas.

Bouillon
Skats no Bouillon cietokšņa
IMG_2715
Roche-en-Ardennes

Roche-en-Ardennes arī lepojas ar cietoksni un laikam visgleznaināko dabu no pieminētajām pilsētiņām – bet tas ir subjektīvi, gaumes jautājums.

3) Spa Spa.

Auto Correct programma man norādīja uz to, ka kļūdaini 2 reizes pēc kārtas rakstu “spa”. Nekā nebija – tā tas arī ir domāts. Spa ir viena no jaukajām Valonijas pilsētiņām. Gan bez cietokšņa, bet toties ar spa. Izrādās, no šejienes arī ir cēlies vārds spa, jo šejienes ūdens dziedinošo spēku cilvēki ir novērtējuši jau gadsimtiem ilgi, piemēram, Krievijas cars Pēteris I ir braucis ārstēties un atpūsties uz šejienes kūrortiem. Viņam par godu ir nosaukts viens no pilsētiņas centrālajiem laukumiem. Pilsētiņas labākais spa saucas “Thermes de Spa”, un lai tekstā nebūtu juceklis ar spa un Spa, turpmāk spa saukšu par Thermes.

Tātad, Thermes atrodas kalna galā, tajā ir liels baseins gan iekšā, gan ārā, ar visādām masāžas un burbuļu opcijām, kā arī parastās saunas un turku pirts. Iepriekš piesakot, var izbaudīt arī procedūras. Vislabāk uz Thermes man patīk braukt rudens pievakarēs, un, guļot siltā āra baseina burbuļos, raudzīties zvaigžņotajās debesīs, apkārt esošā meža kailajos koku zaros, un lejā esošās Spa uguņos, kas spīd caur kokiem. Lieliska, relaksējoša atpūta, kas aizskalo visas raizes un galvā paliek tikai viena doma – dzīve ir skaista.

Pilnīgai laimei iesaku izvēlēties Radisson Sas viesnīcu (jā, nav ļoti lēti, bet tik un tā iesaku, jo runa ir par pilnīgu laimi). No Spa uz Thermes var tikt ar publisko maksas funikulieri, savukārt Radisson klientiem ir pieejams privātais funikulieris turpat no viesnīcas. Līdz ar to, viesnīcas klienti viesnīcas čībiņās un halātiņos, apbruņojušies tikai ar dvieļiem, var pilnīgā komfortā un par brīvu ceļot no Thermes uz viesnīcu un atpakaļ, cik vien tīk. Jā, svarīgi ir nesajaukt, Spa ir divi Radisoni, ir jāņem tas ar funikulieri. Starp citu, uz Thermes no Spa var uzkāpt arī pa romantiskām stāvām meža takām. Tas gan paņems laiku un spēku, bet ir labs piedzīvojums. Taka sākas pilsētas centrā netālu no Radisson.

IMG_5534
Funikulieris uz Thermes de Spa

4) Brauciens ar kaijaku pa Lesse upi

Kas var būt labāks par to… Noīrējiet kaijaku un dodieties 21km garā nobraucienā par Lesse upe. Tā ir kolosāla atpūta pie dabas – upe nav ne pārāk lēna, ne pārāk strauja, dabas skati lieliski, jebkurā brīdī var piestāt malā un sarīkot pikniku. Mūsu mīļākā piknika vieta ir liela pļava apmēram pusceļā, ar skatu uz pili augstu klintī…Vienīgais bet – jācenšas izvairīties no brīvdienām un nedēļas nogalēm – tad šaurajā upē veidojas reāli laivu sastrēgumi, jo gribētāju palaivot pa skaisto upi ir ļoti daudz. Ja iespējams, brauciet darbdienā, pēc iespējas agri no rīta. Vēl viens aspekts – beļģu laivotājiem ir paradums garām braucošos apšļākt ar ūdeni. Nezinu, kāds tam iemesls, bet tā ir draudzīguma pazīme, nevajag viņiem draudēt ar airi : ))

Es varētu turpināt slavēt Valoniju vēl ilgi, bet laiks prasties – jāatstāj vieta arī jūsu atklājēja garam. Bet ir, ir vēl vietas, ko neesmu pieminējusi – Orval abatija, Durbuy pilsētiņa utt. Es ceru, ka ar savu aprakstu devu savu artavu stereotipu laušanā par Beļģiju kā par birokrātu apsēstu, plakanu un garlaicīgu zemi, kurā dzīvo čurājošais puisītis. Tā ir ļoti interesanta valsts, kuru ir vērts apmeklēt ne tikai komandējuma ietvaros uz Briseles Šumana rajonu, bet arī vēstures un dabas mīļotājiem. Bon voyage!